image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, yarın ya da Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini ifade etti. 

Kalın yaptığı açıklamada, güvenli bölge, Suriye ve Kayyum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kalın'ın açıklamalarına ilişkin konular şöyle:

- ABD ile güvenli bölge konusunda mutabakata varıldı. Ana çerçevede mutabık kaldık. İlgili birimlerimizin görüşmeleri devam ediyor. Menbiç yol haritasında yaşanan gecikmeleri kabul etmemiz mümkün değil. 

- (ABD ile Müşterek Harekat Merkezi) Önümüzdeki haftalar içerisinde somut uygulamaları göreceğiz. Suriye tarafında ortak devriyeler çok yakında başlayacak. Derinlik ve kapsamla ilgili olarak ise; müzakereler hala devam etmekle birlikte bizim kafamızdaki şartlarımız net. 

-Suriyeli mültecilerin eve dönmesi, Suriye ile sınırdaki güvenliği sağlama konusunda oldukça önemli gelişmelerdir. 

- Önümüzdeki aylarda enflasyonda belirgin bir düşüşün yaşanmasını öngörüyoruz. Bunun istihdama da olumlu yansımaları olacaktır. 

- İdlib konusunda değerlendirmeler oldu. 9. gözlem noktamıza yapılan saldırı ve hayatını kaybedenler ve yaralananlar konusundaki düşüncemizi Rus tarafına ilettik. İdlib'te 12 gözlem noktamızın bulunduğu yerlerde güvenliğin tamamen sağlanması konusunda mutabık kalınmıştı, bunun devam etmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Putin'le görüşecek. 

(Kayyum atamaları) TCK'nın terörle müdahale kanunun verdiği yetkiler çerçevesinde bu adımlar atılmıştır. Teröre doğrudan ya da dolaylı destek olan, terör örgütü mensuplarını belediyelere alan, onlara iş imkânı açan belediye başkanlarına yönelik kanunlar çerçevesinde gerekli adımlar atılmıştır. Bu tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bunlar keyfi olarak alınan kararlar değildir.