image

PeyamaKurd - Libya tezkeresine ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu tezkerenin çıkması hukuki zarurettir. Tezkere hazırlandı ve TBMM’ye sevk edildi. Oylamayı müteakip, oylamayı beklemeden yapmamamız gereken hazırlıklar neyse zaten yapıyoruz. Asıl mesele tezkereyle beraber bu görev TSK’ya verilecek. Buna göre gereğini yapacağız” ifadesini kullandı. 

Katıldığı bir programda konuşan Hulusi Akar, “Libya ile uzun bir tarihi ve kültürel birlikteliğimiz var. Temaslarımız devam etmekte. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtırası geçtiğimiz ay imzalandı. Bir yanda asi General Hafter’in masum insanlara yaptığı saldırılar söz konusu” sözlerine yer verdi. 

Akar, birçok yabancı ülkenin Libya’daki olaylara müdahil olduğunu ve bunların farkında olduklarını belirterek, “Sivillere yönelik hareketlere bizim ilgisiz kalmamız mümkün değil” dedi. 

Açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Sayın Sarraj’dan bir yardım davet mektubu gelmiş durumda. Bu millet daima mazlumların yanında olmuştur. (Libya’ya asker gönderme tezkeresi) Bu tezkerenin çıkması hukuki zarurettir. 

Tezkere hazırlandı ve TBMM’ye sevk edildi. Oylamayı müteakip, oylamayı beklemeden yapmamamız gereken hazırlıklar neyse zaten yapıyoruz. Asıl mesele tezkereyle beraber bu görev TSK’ya verilecek. Buna göre gereğini yapacağız. Libya’daki ihtiyaçları bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde gereğini yapacağız.”