image

PeyamaKurd - Aralarında ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı adayı Karen Donfried’ın da olduğu, çeşitli hükümet görevleri için bazı adayların Senato’daki onay süreci oturumunda Türkiye de gündeme geldi.

Komisyon Başkanı Demokrat Senatör Robert Menendez’in “Türkiye’ye CAATSA (Hasımlarla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) kapsamında uygulanan yaptırımların sürmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Donfried, “Türkiye’ye S400 sistemine sahip olduğu sürece yaptırım uygulamayı sürdürmeliyiz” yanıtını verdi.

“Güçlü bir yanıt vermesi için uluslararası toplumu cesaretlendirmeliyiz”

Menendez, Donfried’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’ın Maraş bölgesinin bazı bölümlerinin yerleşime açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili görüşlerini sordu.

Donfried, Kıbrıs’la ilgili gelen son dakika haberlerini dikkatle izlediğini ve bunların BM Güvenlik Konseyi kararlarına açıkça aykırı olduğunu söyledi.

“ABD yönetimi bununla ilgili henüz bir açıklama yaptı mı bilmiyorum ama eminim bu hamle kınanacaktır. Bunlar bölgeyi istikrarsızlaştıran ve Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılmasının önünde engel teşkil eden kışkırtıcı eylemler” diye konuştu.

“Türkiye’nin Maraş hamlesini BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine taşımalıyız” görüşünü ileten Donfried, “Güçlü bir yanıt vermesi için uluslararası toplumu cesaretlendirmeliyiz. Doğu Akdeniz’de de gerilimi azaltacak adımlar atmalıyız” diye konuştu.

Adaylara soru yönelten isimlerden Demokrat Senatör Chris Van Hollen da “Kıbrıs’ta Türkiye’nin yasadışı işgali” diye tanımladığı harekatın yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Maraş açıklamasının kışkırtıcı olduğunu belirtti.

Van Hollen, Çarşamba Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD’nin Türkiye Politikası” adlı bir oturumun yapılacağı bilgisini verdi ve “Türkiye tarafından bölgede istikrarı tehdit eden çok sayıda adım atıldığını düşünüyoruz, bunlar yarınki oturumda ayrıntılarıyla konuşulacak” dedi.