image

PeyamaKurd - Pentagon’dan F-35 Programı Direktörü Korgeneral Eric Fick, 12 parça dışında Türkiye tarafından üretilen F-35 parçalarının alternatif üreticilerinin bulunduğunu açıkladı. 

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Fick, “Biz bir yıl önce gayet sessiz ama bilinçli bir biçimde tüm parçalar için alternatif üreticiler bulmak üzere harekete geçmiştik” ifadesini kullandı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’la görüşürken Senato’da da Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla oluşacak üretim açığının nasıl karşılanacağı konuşuluyordu.  

Senato’nun F-35 Programıyla ilgili komisyonunda senatörlerin sorularını yanıtlayan Korgeneral Fick, Türkiye’nin ürettiği parçaları temin edecek alternatif üreticilerin bulunduğunu dile getirdi. 

Söz konusu Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Senato’da, F-35’in Türkiye’nin ürettiği parçalarına ilişkin ileriye yönelik planlamalara ilişkin sorulara yanıt veren Korgeneral Fick’in “Biz bir yıl önce gayet sessiz ama bilinçli bir biçimde tüm parçalar için alternatif üreticiler bulmak üzere harekete geçmiştik” sözlerine yer verdi.