image

PeyamaKurd - Reuters'in yayımladığı bir habere göre, Ukrayna'nın talebi üzerinden Türkiye'nin bir Rus gemisine el koydu.

İddialara göre, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasiliy Bodnar, Türkiye gümrük makamlarının Kiev’in talebi üzerine Ukrayna’ya ait tahıl taşıyan bir Rus kuru yük gemisine el koyduklarını ifade etti.

Rus gemisine yönelik iddialara ilişkin İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'ın aktardığı haberde Ukraynalı yetkililer Rus bayraklı Zhibek Zholy isimli kargo gemisine el konulması için Türkiye'ye talepte bulunmuştu.

Türk gümrükleri Rus kargo gemisini alıkoydu!

Habere göre, Ukrayna’nın Türkiye büyükelçisi Vasyl Bodnar Pazar günü yaptığı açıklamada, Türk gümrük makamlarının, Ukrayna’dan çalındığı belirtilen tahılları taşıyan bir Rus kargo gemisini alıkoyduğunu kaydetti.

Gemi ile ilgili açıklamada Bodnar ayrıca geminin akıbetinin yarın yapılacak soruşturma sonucu açıklığa kavuşacağını da vurguladı.

Diğer taraftan Rus basının Türkiye gümrük idaresinden bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, “Gemi burada, ancak herhangi bir netlik yok, somut bir karar alınmadı. Talep yöneltildi, soruşturma sürüyor. Şu anda size söyleyebileceğim her şey bu” denildi.