image

PeyamaKurd - Türkiye piyasasında gözler, AB ve ABD'nin yaptırım uygulaması ile birlikte gelecek olan faiz artışındayken dolar/TL kuru 7,83 seviyesinde işlem görüyor.

Enflasyonun kasım ayında yüzde 14 aşarak beklentilerin üzerine çıkmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni bir faiz artışına gideceği beklentileri güçlendirdi.

Bu kapsamda piyasalar TCMB'nin ve ekonomi yönetiminin nasıl bir 2021 planladığına ilişkin ilk sinyaller için önce 16 Aralık'taki Para ve Kur Politikası (PPK) metnini ardından ise 24 Aralık'taki PPK'yı izleyecek.

Dolar/TL, geçen hafta beklentilerin üzerinde artış gösteren enflasyon verisiyle 7,9'u aşsa da haftayı 7,8 seviyelerinde tamamlamıştı. Kur bu hafta da sınırlı yükselişler gösterse de 7,8 etrafından çok uzaklaşmadı.

Deutche Bank bu hafta bir raporda aralık ayında en az 100 baz puan politika faizi artışı beklediğini belirtti. Raporda, dolarizasyonun azaltılması için TL mevduat faizlerinin en azından yüzde 17,5 - yüzde 18'e yükselmesi gerektiği belirtilerek, "Artık aralık ayında gerçekleşmesi gereken faiz artışının en az 100 baz puan olmasını bekliyoruz.

Dolar/TL'nin 7,5'in altına gerilememesi durumunda ise Aralık ayında 150 baz puan ve 2021'nin başında da 100 baz puan daha sıkılaştırma görmemiz gerekebilir" görüşüne yer verildi.

Reuters'da dün yayımlanan bir analizde de Coronavirus vaka sayılarındaki artış ve ekonomide yaşanacak yeni bir gerilemenin daha yüksek faiz oranlarını isteksizce kabul eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu tutumunu sürdürüp sürdürmeyeceğini ve daha fazla kemer sıkma ihtiyacını teste tabi tutabileceğine dikkat çekildi.