image

PeyamaKurd - Almanya'da koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) genel başkanı Andrea Nahles, federal hükümetin ekonomide zorlu günler geçirmekte olan Türkiye'ye mali yardımda bulunması gerektiğini söyledi.

SPD lideri Alman basınına yaptığı açıklamada, "Almanya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım etmek durumunda kalabilir." ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, Türkiye'ye hemen "açık çek" verilmemesi gerektiğini savunarak, "Mali yardım ancak Türkiye'de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne geri dönülmesi şartıyla yapılabilir." diye konuştu.

Bavyera eyaletinin Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Maliye Bakanı Albert Füracker ise Türkiye'ye yardım önerisine hiçbir şekilde sıcak bakmadığını açıkladı.

"Böylesi bir yardım gerekli olmadığı gibi tavsiye de edilmez." diyen CSU'lu Füracker devamında ise şunları söyedi: "Ödeme güçlüğü yaşayan ülkelerin gereksindiği deneyim ve araçlar Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) mevcut. Türkiye eğer politik sebeplerle IMF'ye bağımlılığı olmayı reddediyorsa ne AB ne de Almanya karşılıklı yardımlar için öne çıkmamalı."