image

PeyamaKurd - Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in mevcut hükümeti feshetmesine sonrası duruma tepki gösteren Nahda Hareketi, Cumhurbaşkanlığı makamının yasama, yürütme ve yargı erklerinin tümüne 'egemen olma' girişimini reddettiklerini vurguladı.

Ülkedeki siyasi krize dair yazılı açıklamada bulunan Nahda Hareketi, "Cumhurbaşkanlığı, devletin ve toplumun birliğini sağlayan, demokrasi ve hakları koruyan kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı demokratik cumhuriyet sisteminin temellerini sarsmaya çalışıyor" sözlerini kullandı.

Açıklamada, yargı reformunun "hükmü altına almak ve görevlendirme yapmakla olmayacağı" kaydedilerek, "Yargı reformunu yargı kurumları teşvik eder. Yasama organı da yasa çıkararak destek olur. Yürütme erki ise bu reformun gerekleri ile koşullarını yerine getirir ve yargı bağımsızlığına saygı gösterir" denildi.

Kays Said'e tepki gösterilen açıklamada, Nahda Hareketi'nin, Cumhurbaşkanlığının yargıya, özellikle de Yüksek Yargı Konseyi'ne baskı yapmak için tekrarlanan girişimlerinin tehlikesi konusunda uyarıda bulunduğu kaydedildi.