image

PeyamaKurd- Artan ekonomik kriz nedeniyle, Pakistan’da Bakanlar Kurulu, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ve bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin kararı onayladı.

Ülkedeki siyasi krizlerin de etkisiyle, Pakistan rupisi son bir haftada yüzde 8,3 değer kaybetti. Yetkililerin yaptığı açıklamalarda, 1998’den bu yana görülen en yüksek değer kaybı oldu.

Bakanlar Kurulu’ndan geçen kararın içeriği, The Tribune Express gazetesinde duyuruldu. Habere göre, Hükümetler arası Ticari İşlemler kararı, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafından onaylandı.

Başka devletlere satılacak!

Verilen karara göre, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici kontrollerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler arasında bu tür varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor. Kararın, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

4 milyar dolar, finansal açık bulunuyor

Pakistan hükümeti yetkililerinin, bu kararla Uluslararası Para Fonunun (IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği aktarıldı. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 dolarlık anlaşma yapmıştı. Fakat IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu açıklamıştı.

BAE’ye hisse satılacak

Bu karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ait enerji santrallerinin hisselerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca, mayıs ayında Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın daha önceki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddettiği bilinirken, bunun yerine Abu Dabi yönetiminin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 hisse satın almayı teklif ettiği duyurulmuştu.