image

PeyamaKurd - Almanya'nın ciro ve işçi sayısı açısından en büyük bankası olan Deutsche Bank, yayımladığı bir raporda Türkiye para birimi için önemli bir uyarıda bulundu.

Ünlü Alman bankası, kur korumalı Türk Lirası (TL) mevduatın yaratabileceği mali yük ve döviz cinsi borçların hükümetin borçlarının yüzde 66’sına ulaşmasıyla Türkiye’nin şu an Türk Lirası'ndaki değer kaybına karşı daha hassas hale geldiğini açıkladı.

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre banka, AKP iktidarının  döviz cinsi borçlarının yüzde 66’ya ulaştığını ve aralık ayında kurda yaşanan düşüşten dolayı bunun daha da artmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca, kur korumalı mevduat uygulamasının da Türk Lirası'nda değer kaybı yaşanması halinde mali yükü artıracağı kaydedildi.

Deutsche Bank, enflasyonun da mayıs ayına kadar yükselmeye devam edeceğini öngörerek, “Bundan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinde politika faizinde büyük bir artış olacağına dair görüşümüzü koruyoruz” dedi.

Banka, mayıs ayında enflasyonun yüzde 53’e çıkacağını ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) herhangi bir politika değişikliği gelmediği takdirde enflasyonun 2022’nin kasım ayına kadar yüzde 50’nin üzerinde seyretmeye devam edeceğini düşündüklerini ifade etti.