image

PeyamaKurd - NATO üyeliği ile ilgili tartışmalara nokta koyan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kiev’in NATO'ya katılması ile ilgili kararın yalnızca kendisine ve ittifaka üye olan ülkelere ait olduğunu ifade etti.

Alman Bild gazetesine demeç veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Ukrayna’nın NATO’ya katılması ile ilgili kararın yalnızca kendisine ve ittifaka üye olan ülkelere ait olduğunu dile getirdi.

"NATO üyesi olmaya çaba harcıyoruz"

Açıklamasında, “Bu kararın sadece Ukrayna'ya ve 30 NATO ülkesine bağlı olduğuna inanıyorum" diyen Kuleba, "Ukrayna kararını uzun zaman önce verdi. Anayasamızda ve ulusal dış politika stratejimizde belirtildiği gibi NATO üyesi olmaya çaba harcıyoruz” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Kuleba, Ukraynalıların birçoğunun ittifaka katılım sürecini onayladığını dile getirerek, zaman içinde giderek daha fazla kişinin bu tutumu benimsediğini belirtti.

Ukrayna’nın ortakları ve müttefikleri ile birlikte Rusya'ya yönelik ‘caydırıcı önlemler paketi’ uyguladığını dile getiren Kuleba, bu pakette diplomatik çabaların, ekonomik yaptırımların ve savunma alanında derin işbirliğinin öngörüldüğünü kaydetti.