image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşında 24’üncü güne girerken, Kiev, Moskova ve Washington'dan bölgedeki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Her gün Rusya’nın yaşadığı kayıplarla ilgili veri güncellemesi yapan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya 8. Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Andrey Mordviçev'in Ukrayna askerlerince Kherson'a bağlı Çernobaevka bölgesinde öldürüldüğünü duyurdu.

Kiev makamları daha önce de 4 Rus generalin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Zelenski’den Rusya’yla kapsamlı barış görüşmeleri çağrısı!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, yayımladığı son videolu mesajında Moskova’yla kapsamlı barış görüşmeleri çağrısında bulundu.

Mesajında, “Artık konuşma zamanı” diyen Zelenski, bunun yapılmaması halinde Rusya’nın savaş sırasında uğradığı kayıplardan toparlanmasının nesiller süreceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Herkesin, özellikle de Moskova’dakilerin şu anda beni duymasını istiyorum. Görüşmek için zaman geldi, konuşma zamanı. Ukrayna için toprak bütünlüğü ve adaleti yeniden tesis etmenin zamanı geldi. Aksi takdirde Rusya’nın uğradığı kayıplar, toparlanmak için birçok neslin geçmesinin gerekeceği bir boyuta ulaşacak” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı’ndan Ukrayna açıklaması!

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise bölgedeki son durumla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD Kuvvetleri Ukrayna'da Rusya'yla savaşmayacak" dedi.

Kimsenin ABD ile Rusya arasında bir çatışmaya ihtiyacı olmadığını vurgulayan Austin, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayacaklarını söyledi.

Rus birliklerinin 'bir takım yanlış adımlar attığını ve lojistik ile ilgili sorunlarla karşı karşıya olduklarını' da sözlerine ekledi.

Austin, "Bu savaşa girerken düşünülen varsayımlarının çoğu doğru çıkmadı" dedi.

Rusya: Ukrayna’daki özel operasyonda ilk kez Kinjal hipersonik füzesi kullanıldı!

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna’daki özel operasyon kapsamında ilk kez Kinjal hipersonik füzelerini kullandığını, böylelikle Ukrayna ordusuna ait askeri deponun imha edildiğini söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre Konaşenkov, “18 Mart’ta hipersonik aerobalistik füzeleri sahip Kinjal füze sistemi ile Ivano-Frankovskiy bölgesindeki Delyatin köyünde Ukrayna ordusuna ait büyük bir yeraltı füze ve hava aracı mühimmatlarının bulunduğu bir depo imha edildi” dedi.

Putin, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez halkın karşısına çıktı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra ilk defa halkın karşısına çıkarak hitap etti.

Kırım’ın yasa dışı ilhakının 8'inci yılı nedeniyle başkent Moskova’da Lujniki stadında konser ve miting düzenlendi. Yapılan etkinlik sanatçıların konserleriyle başladı.

Bir süre sonra Putin sahneye gelerek stadyumu dolduran halka seslendi. Putin’in Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası ilk defa halkın karşısına çıkarak miting yapması dikkati çekti.