image

PeyamaKurd- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Başbakan Denis Şmigal ve Parlamento Başkanı Ruslan Stefançuk, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin ortak bir bildiriyi imzalayarak, kamuoyuna bildirdi.

Konuya dair parlamentoda konuşma yapan Zelenskiy, "Bugün, hükümetin tüm kollarının birliğinin bir işareti ve Ukrayna'nın AB'ye tam üyelik stratejik hedefine ulaşma kararlılığımızın bir işareti olan ortak bildiriyi imzaladık." ifadelerini kullandı.

Volodimir Zelenskiy, bu bildirinin imzalanmasının savaşın beşinci gününde AB’ye üyelik başvurusunun imzalanması gibi büyük önem taşıdığını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

"Adaylığın 115 günündeyiz, üyelik yolumuz yıllar, on yıllar sürmemeli. AB'deki dostlarımızın bizim için tarihi bir karara daha hızlı ve sağlam bir şekilde varmalarını sağlamak için üzerimize düşeni mükemmel bir şekilde yapmalıyız."

“Jeopolitik amaç taşımıyor”

Ukrayna’yı AB üyelik müzakerelerinin başlamasına da yoğun ve sorumlu bir şekilde hazırlamaları gerektiğini belirten Zelenskiy, “Bu salondaki AB bayrağı hepimizin, devletin tüm birimlerinin görevinin bir simgesidir." dedi.

Ülkesinin AB üyeliğinin sadece jeopolitik amaç taşımadığını, bunun aynı zamanda her aile ve şirketlere belirli faydalar sağlayacağının altını çizen Ukrayna lideri Zelenskiy’den sonra, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de toplantıya katılarak çevrim içi konuşma yaptı.