image

PeyamaKurd - Suruç'ta 4 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Urfa Barosundan yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, siyasetçilerin, insan yaşamı üzerinden siyasi rant devşirmeye yönelik beyanlardan kaçınması çağrısı yapıldı.

Urfa Barosu’dan Suruç’ta, AK Parti Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi ile birlikte toplam 4 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin yazılı basın açıklaması yapıldı.

Hiçbir mevki, makam ve başarının insan yaşamından daha değerli olmadığı belirten Baro Başkanı Ahmet Tüysüz açıklamasında, “Hiçbir şey insan kanından daha kutsal değildir ve sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan kanını akıtmaya değmez. Barışa, dostluğa, kardeşliğe ve küskünlüklerin giderilmesine vesile olması gereken bu mübarek bayram günlerinde yaşanan Suruç’taki vahim olayda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı sabır ve metanet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadesi yer aldı.

Baro Başkanı Tüysüz açıklamasının devamında şunları dile getirdi, “Siyasetçileri, insan yaşamı üzerinden siyasi rant devşirmeye yönelik beyanlardan kaçınmaya ve taraflara itidal çağrısında bulunuyoruz. Basına yansıyan şekliyle iddialar doğru ise hastanede bir güvenlik zafiyeti sonucu yaşamını yitirenler varsa bu da asıl olayın kendisinden çok daha vahimdir ve sorumlularının/ihmali olanların etkin ve adil bir soruşturma ile cezalandırılmalarının gerektiğinin altını özellikle çiziyor ve kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.”