image

PeyamaKurd - ABD yönetimi, Venezuela'da kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine tam destek verdiğini açıkladı. 

Venezuela’daki darbe girişimine ilişkin ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ayrı ayrı açıklamalarla Guaido ile taraftarlarına tam destek verdiğini duyurdu. 

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Pence, Guaido ve taraftarlarına "Ulusal Meclis ve özgürlük sever Venezuela halkı, sizinle beraberiz. Amerika, demokrasi ve özgürlük Venezuela'da yeniden tesis edilene kadar yanınızda duracak” sözlerine yer verdi. 

Pompeo da Twitter hesabından, "Bugün Geçici Devlet Başkanı Guaido Özgürlük Operasyonunu başlattığını duyurdu. ABD yönetimi Venezuela halkına demokrasi ve özgürlük çabalarında tam destek vermektedir. Demokrasi mağlup edilemez" ifadesini kullandı.  

Diğer taraftan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ise yine Twitter hesabından bir açıklama yaparak Guaido'ya destek vererek, venezuela ordusunun Guaido ve taraftarlarına destek vermesi gerektiğini savundu.