image

PeyamaKurd - Libya'nın başkenti Trablus ve çevresindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 264'e yükseldiğini duyuran Dünya Sağlık Örgütü, bölge ile ilgili son gelişmeleri açıkladı.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Sözcüsü Tarık Jasareviç, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter'in 4 Nisan'da Trablus'a başlattığı saldırılar sonrası yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 264 kişinin öldüğünü, bin 266 kişinin yaralandığını ifade etti.

Bölgede ölenlerin 21'inin, yaralıların da 69'unun sivillerden oluştuğunu aktaran Jasareviç, Trablus ve çevresindeki yaralıların tedavilerine yardımcı olduklarını belirterek, WHO'nun bölgeye acil yardım uzmanlarından oluşan sağlık ekibi görevlendirdiğini kaydetti.

Jasareviç açıklamalarının devamında, WHO çalışanlarının ayrıca yerinden edilen aileleri ziyaret ederek onlarla yakından ilgilendiğini belirtti.

Toplantıda açıklama yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Babar Baloch ise çatışmaların yaşandığı bölgede 4 Nisan'dan bu yana 32 bin sivilin yerinden edildiği dile getirdi.

Bu haberi gördünüz mü? | İran’dan ABD’ye: “Dumanları kendi gözlerini yakacak”