image

PeyamaKurd - Amerikan basınında yer alan habere göre, Biden yönetiminin, daha önce Afgan ordusu için ayırdığı helikopterler ve diğer askeri ekipmanların Ukrayna'ya gönderilmesine yönelik bir plan üzerinde düşündüğü ileri sürüldü.

Askeri yardıma ilişkin ABD'li ve Ukraynalı üst düzey yetkililere dayandırılan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Ukrayna, ABD'den daha önce Afgan ordusuna gönderilmesi planlanan askeri ekipmanları istedi.

"Beyaz Saray bu planı henüz onaylamadı"

WSJ'nin haberinde Kiev yetkililerinin konuyu, bu ülkeye daha çok ekipman gönderilmesine olumlu yaklaşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile görüştüğü ancak şu anda soruna diplomatik bir çözüm aradıklarını belirten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bu planı henüz onaylamadığı belirtildi.

Ukrayna'nın talep ettiği askeri kipmanlar arasında Mi-17 tipi helikopterler de bulunduğunu iddia eden yetkililer, bu helikopterlerin Ukrayna askeri güçlerine daha çok hareket alanı sağlayacağını dile getirdi.

Ayrıca haberin devamında, Ukraynalı bir yetkili ise Stinger hava savunma sistemi için de ABD'ye yönelik lobi yapıldığını ifade etti.