image

PeyamaKurd - Afganistan'daki çekilme sürecine ilişkin WSJ'nin haberine göre, ABD hükümetine bağlı istihbarat teşkilatlarının, Afganistan'dan çekilme konusunda kapsamlı raporlar üretmesine rağmen Taliban'ın hızla iktidara gelişini öngöremediği ifade edildi.

ABD'nin önde gelen 4 istihbarat teşkilatı raporlarının gizli özetlerine ulaşarak bir haber hazırlayan Wall Street Journal'ın (WSJ), Amerikan istihbarat birimlerinin Afganistan'daki gelişmelere ilişkin dağınık ve farklı öngörülerde bulunduğunu kaleme aldı.

İstihbarat, Taliban'ın ülkeyi hızla ele geçirmeyi tahmin edemedi

Hazırlanan haberlere göre, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA), Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi ve Dışişleri Bakanlığı istihbarat bürolarının ABD birliklerinin Afganistan'dan çekilmesinden önce Taliban'ın ülkeyi hızlı şekilde ele geçireceğinin tahmin edemediğini vurguladı.

Hazılanan raporların, Afgan hükûmeti ve ordusunun ABD desteği olmadan Taliban'a karşı ne kadar dayanabileceği konusunda farklı değerlendirmeler ortaya koyduğu ve bu konudaki öngörülerde tamamen başarısız olduğu kaydedildi.

"İstihbarat birimleri kahin değiller"

WSJ'ye göre, ABD yönetiminin, Nisan 2020-Ağustos 2021 döneminde yazılan yaklaşık iki düzine istihbarat raporunda yer alan Afgan güvenlik güçlerinin ve hükûmetinin ABD askerinin ayrılmasından sonra bir süre dayanabileceği varsayımları üzerine çekilme planları yaptığı ifade edildi.

Öte yandan WSJ'ye konuşan üst düzey resmi bir yetkili, İstihbarat teşkilatlarının Afganistan konusunda "karmaşık bir tablo" sunduğunu kabul ederken, "Yönsel olarak, işlerin kötüye gideceği konusunda ise hepsi haklı çıktı. Onlar kâhin değiller" açıklamasında bulundu.