image

PeyamaKurd - İktidara yakın Yeni Şafak gazetesi, Konya, Afyon ve Ankara’da Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin ortak açıklama yapan 15 baroyu hedef gösterdi. Afyon’da, Konya’da ve Ankara’da Kürtlere yönelik son 1 haftada gerçekleşen saldırılarda 1 kişi hayatını kaybetti. 2’si ağır 13 kişi yaralanmıştı.

Yeni Şafak gazetesi bugün manşetten servis ettiği haberinde Afyon, Ankara ve Konya’da saldırıya uğrayanlar değil saldırı bölgelerinde yaşayan halkın beyanlarına ve Konya Valiliği’nin açıklamasına yer vererek baroları ve HDP’yi suçladı.   

Yeni Şafak gazetesi, Kürtlere yönelik artan ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama yapan Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Batman, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van barolarını hedef aldı.

Bugün manşetten "Kandil'in baronları" başlığıyla servis ettiği haberinde Afyon, Ankara ve Konya’da saldırıya uğrayanlar değil saldırı bölgelerinde yaşayan halkın beyanlarına ve Konya Valiliği’nin açıklamasına yer vererek baroları ve HDP’yi suçladı.   

Diyarbakır Baro Başkanı: Irkçı saiklerle yapılan saldırıları salt adli vaka göstermeye çalışan dil, ırkçılığın devamıdır

Yeni Şafak’ın manşetine Twitter hesabından yanıt veren Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Türkiye'de ırkçılığın bir tezahürü de medyadaki bu yaklaşımdır. Irkçı saiklerle yapılan saldırıları salt adli vaka göstermeye çalışan dil, ırkçılığın devamıdır. Baroları hedef gösteren bu tetikçi manşeti esefle kınıyorum. Bu hedef göstermenin hesabını yargı önünde soracağız” dedi.

Batman Baro Başkanı: Basın Konseyi’ni göreve çağırıyorum

Batman Baro Başkanı Erkan Şenses ise “Irkçı saldırıları sıradan anlaşmazlık olarak gösterip baroları hedef gösteren bu manşeti en güçlü biçimde kınıyorum.  Irksal nefreti ve hoşgörüsüzlüğü teşvik eden, destekleyen ve haklı gören bu manşete karşı Basın Konseyi’ni göreve çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Tanrıkulu: Yargı önünde hesap vereceğiniz günler uzak değil

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “15 Baronun özenli bir üslupla dikkat çektiği saldırılara bu manşeti atacak kadar haddinizi bilmezsiniz. Yargı önünde hesap vereceğiniz günler uzak değil…” dedi. 

Karaman: Suç duyurusunda bulunmak şart

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Diyarbakır Barosu’ndan Mahsuni Karaman da Yeni Şafak’a Twitter’dan şu sözlerle tepki gösterdi: “Lağımcılar başı başlık atıp Baroları hedef gösteriyor. Çünkü istediklerini yapmaya engel bir tek Barolar kaldı.  Bir şey olacağından değil ama kayıtlara geçsin diye suç duyurusunda bulunmak şart.”

Dal ailesinin avukatı: Suça ortak oluyorsunuz

Konya’da saldırıya uğrayan Dal ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut da Yeni Şafak’ın ‘anlaşmazlık’ iddialarına ifade tutanaklarını paylaşarak yanıt verdi: “Bunlar saldırıya uğrayan müvekkillerimin ifade tutanağı. Saldırının ırkçı saikle işlendiğini söylüyorlar. Siz bir suçu ört bas ederek suça ortak oluyorsunuz. Hiç utanma duygusu sizde yok mu? Yalanlarınız hiçbir çuvala sığmayacak.”

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Barolar, bu ülkenin haysiyetini korumaya, kollamaya ve kurtarmaya çalışıyorlar

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de şu açıklamayı yaptı: “Avukatlık kanunu barolara insan haklarını korumak ve kollamak görevini vermiştir. Baroların 1 hafta içinde Kürtlere yönelik saldırılara ilişkin olarak adli makamları etkin bir soruşturmaya davet eden açıklamalarının kriminalize edilmesi ve açıkça hedef gösterilmesi kabul edilemez. Terbiye etmeye çalıştığınız, hizaya çekmeye cüret ettiğiniz ve suçlu olarak göstermeye çalıştığınız Barolar, bu ülkenin haysiyetini korumaya, kollamaya ve kurtarmaya çalışıyorlar. Hak savunucuları size inat, kayıp bir candan geriye kalan kemiği, dişi aramaya devam edecekler.”