image

PeyamaKurd- 29 Ekim tarihinde Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın emri ile görevinden alınarak yerine kayyum atanan Cizre’nin HDP’li Belediye Başkanı Mehmet Zırığ hakkında görevden alınmasına gerekçe gösterilen 2 soruşturmadan 1 tanesi takipsizlik gerekçesiyle kapatıldı.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77 oy alarak HDP’den Belediye Başkanı seçilen Mehmet Zırığ, 29 Ekim tarihinde hakkında açılmış 2 dava gerekçe gösterilerek görevden alınarak yerine Cizre Kaymakamı kayyum olarak atanmıştı.

Takipsizlikle sonuçlanan soruşturmada Zırığ, 21 Mart 2019’ Cizre’de düzenlenen Newroz etkinliğinde HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve 2016’da sokağa çıkma yasakları döneminde Cizre’de öldürülen Mehmet Tunç hakkındaki konuşması suç unsuru sayılmış, Zırığ’a “Suç ve suçluyu övme” suçlaması yöneltilmişti.

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlayarak Cizre Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianameyi mahkeme kabul etmedi ve savcıya iade etti.

Diğer Soruşturma Devam Ediyor

Yerine kayyum atanan Cizre’nin HDP’li belediye başkanı Zırığ'ın, Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı bir dava dosyası ve Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "suçu ve suçluyu övme ve örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla başlattığı bir soruşturma dosyası daha bulunmakta.