image

PeyamaKurd - İngiltere ve Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı projesinde yaşanan bir anlaşmazlığı çözmek için yoğun çaba sarf ettiği ve Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı projesi TF-X de ortaklığın bozulabileceği ifade edildi.

Taraflar arasında anlaşmazlık olduğunu aktaran İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde yer alan Laura Pitel imzalı haberde, tarafların 5’inci nesil savaş uçağı projesinde yaşanan bir anlaşmazlığı çözmek için yoğun çaba sarf ettiği ileri sürüldü.

Kale Grubu ve İngiltere'nin otomotiv ve havacılık şirketi Rolls-Royce'un iş ortaklığında TF-X uçaklarının geliştirilmesi bekleniyordu. Öte yandan Türkiye ise Rolls-Royce'un teklifini yetersiz bularak yeni kurulan yerli şirket "TR Motor" ile çalışmaya karar vermişti.

Tüm fikri haklara sahip olması

İngiltere'nin de Türkiye ile ticari ilişkileri canlı tutmak amacıyla TF-X konusundaki ortaklığı sürdürmek istediği dile getiriliyor. Türk savunma yetkilileri, Rolls-Royce'dan, BMC'nin büyük oranda kontrol ettiği savunma sanayi üreticisi şirket TR Motor ile hassas teknolojik verilerin transferini istedi.

Rolls-Royce ise TR Motor'un programa ilişkin "tüm fikri haklara sahip olmasını" ve bu hakları yönetmesini istemedi. Şirket hem İngiliz hem de Türk bakanlara kaygılarıyla ilgili ifadelerde bulundu. Haberde, TR Motor'a ait hisselerin yüzde 25'inin Ethem Sancak'a, yüzde 49.9'unun da Katar Ordusu'na ait olduğu dile getirildi.