image

PeyamaKurd - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP), yeni yasama yılının ilk grup toplantısını yaptı. 

YSP Eş Sözcüsü İbrahim Akın, partisinin grup toplantısında konuşarak, Ankara'daki bombalı saldırıya dari, "Başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal sorunlarımızı barışçıl ve demokratik siyaset zemininde çözme ihtiyacımız var. Artık onurlu ve adil bir barışa şans tanıma zamanı gelmiştir. Artık yeter diyoruz" dedi.

"Demokratik siyasetin zamanı gelmiştir"

"Başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal sorunlarımızı barışçıl ve demokratik siyaset zemininde çözme ihtiyacımız var" diyen Akın, sözlerine şöyle devam etti:

"On yıllardır güvenlik politikalarıyla ilgili şiddet ve savaş yöntemi hep denendi ve denenmeye devam ediyor. Bu yöntemlerin sorunları çözmediğini artık anlamış olmamız lazım. Artık demokratik siyasetin önünün açılmasının zamanı gelmiştir." 

“Manipülasyonları kınıyoruz”

Ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı danışmanı Oktay Saral'ın açıklamalarına ilişkin, "Kürt meselesi çözülmedikçe Türkiye halkları bunun ağır bedellerini ödüyor' sözümüzü çarpıtarak 'Türk milleti bedel ödeyecek' denilerek yapılan manipülasyonları kınıyoruz. 

Bu konuda özellikle Cumhurbaşkanı danışmanı olarak Oktay Saral'ın açıklamalarını ahlaki bulmuyoruz ve kınıyoruz. Bu konuda gerekli her türlü itirazımızı ve hukuki olarak da gerekli çalışmalarımızı yaptığımızı ifade etmek istiyoruz" dedi.