image

PeyamaKurd - Denge Welat Radyosuna konuşan YJA Star Merkez Karargâh Komutanlarından Kawende Herekol, Kürtlerin diriliş günü olarak kutladığı Nevroz bayramı ile Afrin direnişini değerlendirdi.

YJA Star Merkez Karargâh Komutanlarından Kawende Herekol, şüphesiz 2018 yılı Nevroz’u Afrin ruhuyla bütün cihanda startını verdi. Ve bugün bütün meydanlarda bu direniş ruhuna öncülük eden kadınlar özgür yaşamın hangi ruhla yaratacaklarını haykırmaktadır.

Bizim bugün Kuzey Kürdistan’da yürüttüğümüz mücadelede halkımız her zamanki kararlılığındadır. Bu sadece Kuzey’le sınırlı kalmamakta, dört parça Kürdistan’ı da kapsamaktadır. Saldırıların düzeyi ne olursa olsun kararlarından vazgeçmeyecektirler. Bu çağın direnişinde Kürt halkı ve Afrin halkının göstermiş olduğu tavırda net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Devletin halklara verebileceği tek şey; acı, kan, talan, sömürü ve ölümdür. Onlar için sadece çıkar esastır. Zaten sorunların kaynağı kendisiyken nasıl bir çözüm yaratabilecek? Çözüm yaratamaz. Fakat genelde esas alınan, var olan diktatör kişileri değiştirip yerine başka birini getirildi.

Herekol, Erdoğan’ın kendi sonunu getirecek uçuruma doğru koşar adım ilerliyor.

Bu direniş belli bir noktaya kadar bir tarzla yürüdü ve iki ay sürdü. Bundan böyle gerilla taktiğiyle devam edecektir. Direnişteki yeni boyut Türk devleti için kâbus olacaktır. Sonuçlarını hepimiz zamanla birlikte göreceğiz.

 Afrin’deki direniş, Kürt, Ortadoğu ve tüm dünya halklarına yeni bir direniş ruhu kazandırdı. Türk devleti bu gün Kürtlerin elde etmiş olduğu tüm kazanımları, siyasi askeri başarıları hazmedemeyip dünyanın neresinde bir Kürt varsa saldırmaktadır. Buna karşılık olarak da Afrin şahsında dünyanın her yerinde olan Kürtler ve demokratik güçler bu işgalci güçler karşısında çağın direnişini sergilemektedir.

Yeni Osmancılık anlayışıyla hareket eden Türk devletine, bazı güçler bu gün kendi çıkar ve menfaatleri için göz yumuyor olabilir.

Lakin Erdoğan sonunu getirecek olan uçuruma doğru koşa koşa gidiyor.