image

PeyamaKurd - YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Rojava Stratejik Araştırma Merkezi (NRLS) tarafından Kamışlo’da düzenlenen “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunlar ve çözüm yolları” başlıklı konferansta, Kürtler arası devam eden birlik görüşmesine vurgu yaptı.

Mahmud Rudaw’a yaptığı açıklamalarda, “Kürtlerin birlik olma noktasında problemi var. Kürtler niyette ve pratikte birdirler, aynı amaç uğruna şehitler de veriyorlar. Mesela YPG saflarında diğer farklı siyasi parti ve görüşleri savunan ve şehit düşenler var. Bu şehitler Kürt halkının onurunu korumak için, statü sahibi olabilelim diye canlarını fade ettiler ve biz bu sayede bugünlere gelebildik” ifadesini kullandı.

“Kürtler birliktir, ayrı olan halk değil, partilerdir”

Kürtlerin kendi aralarında birlik olduğunu dile getiren YPG Sözcüsü, “Kürtler birliktir. Ayrı olan halk değil, partilerdir” dedi.

Kürtlerin bir olması gerektiğini belirten Mahmud, “Ama bu birlik ancak Kürtlerin kendi ölçü ve amaçları ile olur. Bizi bu aşamaya ulaştıran esaslar öne çıkmalı. Kürt partiler ortak bir toplumsal sözleşme üzerinde uzlaşmalı, bu da Kürtlerin statü sahibi olmasına hizmet etmeli” değerlendirmesinde bulundu.

“Kürtler Rojava modeli altında rahatça uzlaşabilir”

Nuri Mahmud açıklamasının devamında Rojava’da uygulanan yönetim modelininin Suriye’nin geneli için de “örnek ve demokratik” bir model olduğunu belirterek, Kürt tarafların bu model altında rahatça uzlaşabileceklerini kaydetti.