image

PeyamaKurd - Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mehmud, Türkiye’nin Rojava'ya yönelik olası yeni saldırıları ihtimallerini değerlendirdi.

YPG'li Mehmud, Türkiye'nin bölgeye yönelik tehditlerde bulunduğunu ifade ederek, “Türk Devleti sadece Azerbaycan, Irak ve Libya konuşlanmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin sınırlarını genişleterek Erdoğan’ın saltanatını kurmaya çalışıyor. Türkiye’de birçok kriz var. Türk muhalefeti ve genel olarak Türk halkı faşist ve cihatçı sistemi değiştirmek istiyor. Erdoğan ise ayakta kalabilmek için sadece savaş politikası izliyor” ifadelerini kullandı. 

"Suriye rejimi sorumsuz ve İran'a göre hareket ediyor"

Türkiye'nin bölgeye yönelik tehditlerine karşı Suriye rejiminin sorumsuz ve Rusya ile İran'ın çıkarlarına göre hareket ettiğini vugulayan Mehmud, Rusya’nın şimdiye kadar Suriye halkının lehine herhangi bir adım atmadığını sadece kendi çıkarlarına göre hareket ettiğini söyledi. 

"Afrin'e benzer bir tehlike"

YPG'li Nuri Mehmud, Afrîn’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılacağını öngördüklerini dile getirerek şöyle devam etti, “Rojava Devrimi'nde yaklaşık 10 yılı boyunca meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde her türlü saldırı karşısında savunma hakkımızı kullandık.

Bunun dışında hiçbir tarafa saldırmadık. Hiçbir zaman işgalcileri, IŞİD, El Kaide gibi Erdoğan ve Türkiye’ye yakın çeteleri ve onların artıklarını kabul etmedik.”