image

PeyamaKurd - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina’da düzenlenen Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkelerinin buluştuğu MED 9 zirvesinde önemli açıklamalar yaptı.

Miçotakis MED9 zirvesinde, Türkiye'ye 'saldırgan tutumundan vazgeçme' çağrısı yaptı.

MED 9 etkinliğinde toplanan AB ülke temsilcileri iklimin yanı sıra Afganistan'daki gelişmeler, göç kaygıları ve Doğu Akdeniz gündemini değerlendirdi.

MED 9, Kıbrıs Cumhuriyeti, Hırvatistan, Yunanistan, Slovenya, Malta, İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz'den oluşuyor.

Zirve’de ele alınan en önemli konulardan biri Afganistan’dai gelişmelerin ardından yaşanan göç problemi oldu.

Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasında geçen yıl meydana gelen görüntülerin yaşanmasına izin vermeyeceğini belirterek, Türkiye'nin Akdeniz'deki saldırgan tutumuna son vermesi gerektiğini vurguladı.

Ankara'nın da 'uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygılı olması gerektiğini' söyleyen Miçotakis, "Türkiye'den Yunanistan'a, Kıbrıs'a ve diğer bölge ülkelerine yönelik saldırgan tutumuna son vermesini bekliyoruz" dedi.

Öte yandan Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis de, Türkiye'nin adadaki iki devletli çözüm arayışı hakkında konuştu, Türk tarafının gündeme getirdiği yeni çözüm şekillerinin kendilerince kabul edilemeyeceğini' söyledi.

Türkiye’den MED9 Zirvesi’ne sert tepki!

Türkiye, Atina’da gerçekleşen toplantıya dair sert tepkilerin yer aldığı bir açıklama yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, MED 9 zirvesinin ardından yayımlanan ortak bildiriyi eleştirdiği yazılı açıklamasında, "Söz konusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY'nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz" dedi.