image

PeyamaKurd - ABD ve Fransa'nın askeri desteği ile ülkesinin kendini daha güvende hissettiğine dikkat çeken Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, “Yunan silahlı kuvvetlerinin her ihtimale karşı hazır bulunması gerektiğini” dile getirdi.

Yunan Action 24 televizyon kanalına verdiği özel mülakatında Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değerlendiren Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Yunan silahlı güçlerinin varlığına değindi.

Yunan Bakan açıklamalarında, Türkiye ile Yunanistan arasında sıcak bir çatışmanın çıkmasına ihtimal vermeyerek, “Ancak Yunan silahlı kuvvetlerinin her ihtimale karşı hazır bulunması gerektiğini” kaydetti.

Bakan Panagiotopoulos açıklamasında, “Türkiye tarafından ifade edilen düşmanca, tahrik ve hakaret söylemlerinin retorik alanında sürdüğünden” şikayet ederek, “Bu söylem alanındaki gerginliğin sahaya yansıyıp yansımayacağını zaman gösterecek” mesajında bulundu.

Ayrıca açıklamalarında, söz konusu nedenle Yunan hava kuvvetlerinin Fransız yapımı Rafale tipi savaş uçaklarını satın almakla ve Yunan donanmasını güçlendirmek için yeni tip firkateynlerin Yunan tersanelerinde inşası için hem Fransa hem İtalya ile müzakerelerin sona yaklaştığını belirten Panagiotopoulos, eldeki Alman yapımı MEKO tipi firkateynlerin modernleştirilmesi için Almanya yapım şirketiyle anlaşma sağlandığına değindi.