image

 

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusların engellemesi nedeniyle gıda yüklü yüzlerce geminin İstanbul Boğazı'nda beklediğini belirtti. Moskova ise bu iddiayı reddetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin deniz yolu ile gerçekleştirdiği gıda ihracatına yönelik engellere son verilmesini yönünde talepte bulundu.

Zelenskiy, Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir'in ev sahipliğinde yapılan Uluslararası Tarım Konferansı'na gönderdiği video mesajında, İstanbul Boğazı yakınlarında 100'den fazla gıda yüklü geminin geçiş için beklemede olduğuna dikkat çekti. Buna sebep olarak, Rus yetkililerin gerekli teftişleri bloke etmesini gösteren Zelenskiy, gemilerin geçişinin engellenmesinin, Avrupa'da gıda fiyatlarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Ülkesinin, Rusların süregelen saldırılarına rağmen dünyaya gıda ihracatında bulunmak istediğini ifade eden Zelenskiy, "Rusya'nın alt yapı tesislerine yönelik füze saldırıları ve tarım için çok önemli olan bazı bölgelerdeki acımasız savaş koşullarına rağmen çiftçilerin tarlalarını ekip biçmeye devam ettiğini" bildirdi.

“Rusya suçlamaları kabul etmiyor”

Volodimir Zelenskiy'nin Moskova'ya yönelik suçlamalarına yönelik bir açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise tahıl yüklü Ukrayna gemilerinin bloke edildiği iddialarının gerçek olmadığını savundu ve "Şu an Ukrayna limanlarında ve teftiş bölgelerinde 64 gemi bulunuyor. Bunlarla ilgili teftiş sıralaması Ukraynalı yetkililer tarafından belirleniyor. Rus yetkililerin bu sürece bir etkisi söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Bakanlık ayrıca, İstanbul Boğazı'nda Ukrayna'ya geçmek için onlarca geminin halihazırda beklemesi ile ilgili olarak da, bunun "suni bir sıkışıklık" olduğunu ve "Kiev'in, bencilce bir tavırla 'daha çok ve daha hızlı' satış yapmak için, önceden kararlaştırılan çalışma düzenini aksattığını" vurguladı.