image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, ABD’nin elinde stok fazlası tank bulunmadığını, Ukrayna için yeni tanklar alınacağını ve bu nedenle M1 Abrams tanklarının Ukrayna’ya sevk edilmesinin aylar alacağını söyledi.PeyamaKurd - Ukrayna lideri Zelenskiy, Rus ordusunun ülkesine yönelik düzenlediği saldırıların ancak yeterli silahlarla durdurulabileceğini dile getirdi.

Gece saatlerinde yayımladığı görüntülü mesajında halka seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus ordusunun 26 Ocak'ta ülkesine düzenlediği füze ve İHA saldırılarına büyük tepkiler verdi.

Zelenskiy, "Bu kötülük, bu Rus saldırganlığı ancak yeterli silahlarla durdurulabilir ve durdurulmalıdır" sözlerini dile getirdi.

Bunun yanı sıra Ukrayna'ya tank verecek ülke sayısının artmaya devam ettiğini belirten Zelenskiy, Kanada'nın da bu yönde karar verdiğini vurgulayarak, "Tank koalisyonumuzda artık 12 ülke var" ifadesine yer verdi.

Müttefiklerin ülkesine verdiği hava savunma sistemleri sayesinde Rus güçlerinin düzenlediği füze ve İHA saldırılarına karşı etkili bir şekilde mücadele verdiklerini kaydeden Ukrayna lideri, daha fazla silaha ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Zelenskiy son Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna'nın birçok bölgesinde elektrik hizmetinde sorunların yaşandığını bildirdi.