image

PeyamaKurd - Rojava’nın Serêkaniyê’deki Til Helef beldesi ve Diwera köyünde düzenlenen yürüyüş sırasında SMO grupları sivil halka saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi yaşamını yitirirken onlarcası da yaralandı. 

Serêkaniyê’nin Til Helef beldesi ve Diwera köyünde halk, Türkiye’nin saldırılarını protesto etmek için yürüyüş düzenledi. 

Türkiye karşıtı “İşgalciler toprağımızdan çıksın” sloganının atıldığı yürüyüş esnasında Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) gruplarının halka ateş açtığı ileri sürüldü. 

Protesto edilen bölgede açılan ateş esnasında çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği, onlarcasının da yaralandığı belirtildi. 

Bölgede ayrıca Suriye rejim güçleri ile Türk ordusu ve Türkiye destekli “Suriye Milli Ordusu” (eski adıyla ÖSO) arasında Rojava'nın Serêkanê kırsalında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. Öte yandan TSK'ya bağlı SİHA'ların bombardımanında 4 Suriye rejim askeri yaşamını yitirdi, 15 asker de yaralandı. 

Öte yandan Suriye resmi ajansı SANA’nın haberine göre, Serêkanî kırsalındaki el Şaife köyünde, Suriye ordusu ve Türkiye destekli silahlı gruplar arasında orta ve ağır silahlarla şiddetli çatışmalar yaşanıyor.