ABD'den Menbiç, Türkiye ve Afrin açıklaması

ABD'den Menbiç, Türkiye ve Afrin açıklaması

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Menbiç konusunu konuştuklarını, ancak detaylarını kamuoyuna açıklamanın uygun olmayacağını ifade etti.

AA'ya göre Pentagon basın ofisinde gazetecilerle biraraya gelen Mattis, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ve olası Menbiç operasyonuna ilişkin soruları yanıtladı. Bir soru üzerine Zeytin Dalı'nın IŞİD'e karşı operasyonlara yönelik dikkati dağıttığı görüşünü tekrarlayan Mattis, Suriye’deki gelişmeleri Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştüğünü belirtti.

'AÇIKLARSAM İŞLER DAHA ZORLAŞIR'

TSK'nin Menbiç’e girip girmeyeceğine yönelik sorular üzerine Mattis, "Bunları şimdi konuşmayacağım. Bunu kamuoyuna açıklamanın açıkçası zamanı değil. (Ülkelerin) iç kamuoylarının anlaşılabilir pozisyonlarından dolayı, bu durumu konuşmak işleri daha da zorlaştırabilir. Birbiriyle yarışan menfaatleri bu şekilde dengelersiniz'' dedi. 

'MENBİÇ'TE VARIZ, KAYIP İSTEMİYORUZ'

Öncesinde Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, koalisyon olarak varlık gösterdikleri, devriye görevleri yürüttükleri, görünür oldukları Menbiç'te IŞİD'e karşı sağladıkları kazanımlarda kayıplar yaşamayı hiç istemediklerini söyledi.

'AFRİN'DEKİ DURUMDAN ÇOK ENDİŞELİYİZ'

Afrin’de faaliyet gösteren Kürt güçlerinin koalisyonun desteklediği güçler olmadığını belirten Pentagon Sözcüsü, ama Afrin'deki durumdan çok endişe duyduklarını ifade etti, mültecilerin ve sivil kayıpların sayısında artış riskine dikkat çekti.