image

PeyamaKurd- Türkiye, piyasaları, ekonomisi ve siyasetindeki fırtınalı günlere bir yaşam boşluğu izni veren yılın en uzun tatilini tüketti. Dokuz günlük Kurban Bayramı izninin ardından mevcut riskler ve ekonomiyi zorlayan gerçekler kaldığı yerden devam edecek.

"Döviz artışına ilişkin beklentiler güçleniyor"

Hatta Bayram süresince ABD’yle yaşanan gerilimde bir yumuşama olmaması ve yeni ambargoların geleceğine yönelik artan beklentiler işleri daha da karmaşıklaştırıyor. Ülke ekonomisini perişan eden döviz artışına ilişkin beklentiler güçleniyor.

Oysa Türkiye’nin karamsar olması için ABD’yle gerilime bile gerek yoktu. Zaten kurgusal olarak bir ‘yaz ekonomisi’ olan Türkiye hemen her yaz sonu bir şok yaşamaya alışkın. Bu döngüsel hareket, ülke ekonomisinin döviz dengesinin yaz aylarında artan gelirlerle rahatlaması ve sonbaharla birlikte hızla tersine dönmesi sonucuna yol açan bir dizi etkenden kaynaklanıyor. 

"Kurda önemli artışlar mevcut"

Türkiye’nin bağımlı olduğu yabancı yatırım fonlarının yılsonu hesap kapamaları özellikle son çeyrekte dövizde artışa neden oluyor. 

İstatiksel olarak da bu anomali son derece net. Kurban Bayramı’nın yaz sonuna geldiği son 4 yılda döviz kurunun tatil sonrası 3 aylık hareketi incelendiğinde, sadece bir yıl kurların aynı seviyede kaldığı, diğer üçünde ise önemli artışlar yaşadığı görülüyor. 

(Dış ajanslar)