image

PeyamaKurd - ABD’de faizlerin yükselmesiyle beraber Türk Lirası (TL) dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederek yeniden 7,5 seviyesine yaklaştı.

Dolar/TL son birkaç haftada 6.90-7.4915 arasında oldukça dalgalı bir seyir izlerken ABD tahvil getirilerinin yüzde 1.4'lü seviyelerden yeniden yüzde 1.5'e doğru yükselişe geçmesi ile kur yeniden 7.5'e doğru baskı altında.

Tüketici fiyatları şubat ayında yıllık bazda yüzde 15.61 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeye çıkarken enflasyonda yükselişin Nisan ayına kadar sürecek olması nedeniyle her geçen gün Merkez Bankası'ndan (TCMB) yeni faiz artışı beklentileri de kuvvetleniyor.

TCMB'nin paylaştığı grafiklerden nisanda enflasyonun gidebileceği en yüksek seviyenin yüzde 17.5 civarında olduğunu biliniyor.

“Yükselen enflasyon, emekli ve memur zamlarını eritti”

Diğer taraftan memura yılbaşında 114 lira verilen zam, iki ayda yükselişle beraber 99 lirasını geri aldı.

Böylece memurun ve emeklinin elinde 15 lira zam kaldı. Reel zam verilmeyen emekli işçi, esnaf, çiftçi ise eksiye geçti.

Yılın ilk iki ayında gerçekleşen yüzde 2.6 oranındaki enflasyon, memur ve memur emeklilerine altı ay için verilen yüzde 3'lük zammın tamamına yakınını yok etti. Yılbaşında memur ve emekliye verilen her 100 liralık zamdan 86 lira 66 kuruşu adeta buhar oldu.