image

PeyamaKurd - New York merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti.

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirdi.

Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiğini belirten kuruluş, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notu görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a çevrildiğini duyurdu.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası'nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açtığı aktarıldı.

Öte yandan kuruluş Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer vererek, ülke ekonomisinin 2021'de yüzde 5,7 büyümesinin beklendiğine, büyüme hızının ise 2022'de de yüzde 4,7 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Ayrıca enflasyon tahminini de dile getiren Fitch Ratings tahminlerine, enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 11'e ve 2022'de yüzde 9,2'ye düşmesinin beklendiğini ekledi.