image

PeyamaKurdYeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel ekonominin 1929’da yaşanan Büyük Buhran’dan bu yana görülmeyen bir ölçekte daralmasının beklendiğini dile getiren Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, bu yıl 170 ülkede kişi başına düşen gelirin azalacağını ifade etti. 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan önlemlere ilişkin bir blog yazısı kaleme alarak, Kovid-19 salgınının ‘benzeri olmayan bir kriz’ olduğuna vurgu yaptı. 

IMF Başkanı yazısında, Kovid-19 krizinin insan sağlığı ve ekonomilere yönelik bir şok oluşturan, yaşamı neredeyse durma noktasına getiren daha karmaşık bir kriz olduğuna değindi. 

Georgieva makalesinde şu ifadelere yer verdi: 

“Görünüm çok kötü. Küresel ekonomik faaliyetin Büyük Buhran'dan bu yana görmediğimiz bir ölçekte azalmasını bekliyoruz. Bu yıl 170 ülke kişi başına düşen gelirin azaldığını görecek. Sadece aylar önce 160 ekonomide kişi başına düşen gelirde artış kaydedilmesini öngörüyorduk.” 

Kristalina Georgieva, Kovid-19 krizine karşı alınan tedbirlere de değinerek, salgınla mücadeleye yönelik dünya genelinde hükümetlerin benzeri görülmemiş adımlar attığını belirtti. 

IMF Başkanı, “Bu zamana kadar alınan mali önlemlerin değeri yaklaşık 8 trilyon dolara ulaştı ve merkez bankaları büyük oranda likidite enjekte etti” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Georgieva, IMF’nin 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesi olduğunu anımsatarak fonun özellikle düşük gelirli ülkeler için finansal kaynak sağlama kapasitesini en üst düzeye çıkarmaya çalıştığını dile getirdi.