image

PeyamaKurd- Türkiye görünene göre, yeniden bir ekonomik çıkmaz sarmalına girdi. Ülkede ana gündem ise döviz kurlarındaki rekor artışlar ve yabancı sermayenin ülkeden çıkışları.

Yönetim biçimi kökten değişti”

Türkiyede 9 Temmuz Pazartesi’den itibaren değişen rejimle birlikte yeni bir sayfa açıldı. Yönetim biçimi kökten değişirken parasını Türkiye’ye emanet edenle yabancı yatırımcıda ise panik havası oluştu. Dünya yazarı Alaattin Aktaş, 24 Temmuz Salı günü faizler konusunda karar verecek olan Merkez Bankası’ndan ziyade Fitch’in bugün Türkiye ile ilgili vereceği kararın da çok önemli olduğunu ifade ediyor. 

Bir anlamda turpun büyüğü heybede mesajı veren Aktaş, “Merkez Bankası’nın faizi bir miktar artırmasının çok da önemi yok aslında. Merkez faize artırdığı takdirde piyasalara ‘Ben bağımsız hareket edebiliyorum’ mesajı verecek. Piyasaların görmek, duymak istedikleri de bu zaten. Yoksa faiz örneğin bir puan artmış, pek de önemi yok” ifadelerini kullanıyor. 

İki kritik hafta...” 

Aktaş, “Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ısrarla aksini vurguluyor olsa da Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde siyasi etki altında kalmadan hareket etmesinin daha da zorlaşacağı kaygısı bu durumun en başta gelen nedeni” diyor. 

Yeni kabine ile belirgin bir yabancı çıkışı yaşayan Türkiye’de, tedirginliğin önümüzdeki haftayı da bir anlamda esir almasının beklendiğini belirten Aktaş, Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararı ve daha da önemlisi Fitch’in vereceği kararın belirleyici olacağının vurgusunu yapıyor. 

Bu anlamda Türkiye’yi kritik iki hafta bekliyor…