image

PeyamaKurd- Berlinale'de büyük ödül Altın Ayı'yı "Sheytan Vojud Nadarad" ile İranlı yönetmen Mohammed Rasoulof kazandı. Rasoulof, ülkeden çıkış yasağı bulunduğu için ödülünü almaya Berlin'e gelemedi.

70'inci Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Cumartesi akşamı Berlinale Palast'ta (Berlinale Sarayı) düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu.

En iyi filme verilen Altın Ayı'yı "Sheytan Vojud Nadarad" (Şeytan Yok) ile İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof kazandı.

İran'da uygulanan idam cezasını konu alan dört kısa filmden oluşan "Sheytan Vojud Nadarad," aynı zamanda "Eğer seni birini öldürmeye zorlarlarsa ne yaparsın?" sorusuna odaklanıyor. Uluslararası Jüri Başkanı Jeremy Irons, "Hayattaki sorumluluklarımız ve kararlarımız hakkında sorular sorduğu" gerekçesiyle bu filmi Altın Ayı'ya layık gördüklerini ifade etti.

Yönetmen Mohammad Rasoulof, 2017 yılından beri İran'dan çıkış yapmasına izin verilmediği için Berlin'e de gelemedi, filmin galasına ve ödül törenine katılamadı. Ödülü, Rasoulof adına film ekibi ve kızı aldı.

İran'da 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında protestolara katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Rasoulof, altı yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra da cezası bir yıla indirilmiş ve kefaletle tahliye edilmişti.

2017'deki Cannes Film Festivali'nde "Lerd" (İnatçı Bir Adam) ile Belirli Bir Bakış Ödülü'nü kazanan Rasoulof, ülkeye dönüşünde "ulusal güvenliği tehdit" ve "İslam hükümetine karşı propaganda" suçlamalarıyla yine bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Henüz cezası infaz edilmeyen Rasoulof'un film çekmesine de resmi olarak izin verilmiyor.

70’inci Berlinale'de ödüllerin kategorileri ve kazananlar şöyle:

En İyi Film (Altın Ayı): Muhammed Rasoulof / "Sheytan Vojud Nadarad"

Jüri Büyük Ödülü: Eliza Hittman / ''Never Rarely Sometimes Always''

En İyi Yönetmen: Hong Sangsoo / "Domangchin Yeoja"

En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer / "Undine"

En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano / "Hidden Away"

En İyi Senaryo: Damiano D’innocenzo, Fabio D’innocenzo / ''Favolacce''

En İyi Sanatsal Performans (Kamara): Jürgen Jürges / "DAU. Natasha"

70’inci Berlinale Özel Ödülü: Benoit Delepine / Gustave Kervern "Effacer L’historique"

En İyi Belgesel Film: Rithy Panh / "Irradiated"

En İyi İlk Film: Camilo Restrepo / "Los Conduktos"

En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Keisha Rae Witherspoon / "T" Berlin'de

20 Şubat’ta başlayan 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 71 ülkeden 340 film gösterildi. Festivalin yarışma bölümünde 18 film "Altın Ayı" ödülü için yarıştı.