image

PeyamaKurd - Balıkesir'deki Daskyleion Ören Yeri'nde devam eden arkeolojik kazılarda 2500 yıl öncesine bir zar oyunu tahtası keşfedildi. İlk Çağ'dan beri yerleşim yeri olan bölgede, oyun tablasında Frig alfabesi ile yazılmış bir isim olduğu tespit edildi.

Oyun tahtası olarak kullanıldığı düşünülen buluntu tablette, Eski Yunan kaynaklarında adı Megabazos olarak telaffuz edilen ve Persli bir yerel kişiyi işaret ettiği düşünülen Bagabazos isminin “Bagabazos zar oyuncusu” şeklinde yazılmış olduğu tespit edildi.

Oyun tablası olarak kullanılan tabletin üzerinde Frig alfabesiyle “Bagabazos’un zar oyunu” ya da “Bagabazos zar oyuncusu” yazıyor.

2023-09-zar5-3.jpg

Daskyleion’daki kazılar, Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı kırsal Ergili Mahallesi’nde Manyas Gölü yakınındaki Hisartepe mevkisinde gerçekleştiriliyor. Bölgede 2023 yılı kazı dönemi henüz tamamlandı.

Arkeofili'de yer alan bilgilere göre Daskyleion, Küçük Asya’nın birçok antik Yunan yerleşimine ev sahipliği yaptığı dönemlerden beri Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Manyas Gölü kıyısında yer alıyor.

Antik kentte az da olsa Tunç Çağı’ndan itibaren insan izlerine rastlanıyor ve MÖ 8. yüzyıldan itibaren de bu izler yoğunlaşıyor. Mevcut bulgular ışığında, İlk Çağ’da Daskyleion'un önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılıyor.