image

PeyamaKurd - Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya, 16 Kasım 2019’da Türkiye’de vizyona gireceği öne sürülen “AHMEDO İki Gözüm” filmiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Kimse Ahmet’in eşine, kızına ve bana sormadan, izin almadan film yapamaz. Böyle bir hakları yok. Neye dayanarak yapacaklar? Bana telefonda ‘Siz isteseniz de istemeseniz de yapacağız’ diyenler oldu. Ahmet’in hayatını ne kadar biliyorlar? Google’a mı sorup yapacaklar?”

Ahmet Kaya'nın varisleri Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya ve Gülten Kaya ile Gam Müzik ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, söz konusu filmin çekildiği haberlerine tepki göstermişti.

Yapılan yazılı açıklamada haberlerin Ahmet Kaya'nın yasal varisleri ve temsilcileri ile hiçbir ilgisi olmadığı vurgulanarak, "Yasal varislerine rağmen bu haberlerin çıkmasının kamuoyunun ve sevenlerinin bu istismar kokan haberlerle manipüle edilmesi tarafları fazlasıyla üzmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye, Almanya ve İsviçre ortak yapımı olduğu belirtilen “AHMEDO İki Gözüm” filminin yönetmenliğini uluslararası pek çok ödüle sahip olan Kürt yönetmen Adnan Osman Şanaz ile Arafat Rüzgar yaptığı basına yansımıştı.

Çekimleri Malatya, İstanbul ve Paris'te yapılacak olan filmin 16 Kasım 2019'da Türkiye ve 27 ayrı ülkede aynı anda vizyona gireceği de belirtilmişti.