image

PeyamaKurd - Ünlü fizikçi Albert Einstein'in, 1950 yılında bir din kültürü öğretmenin sorusunu cevapladığı mektup, ABD'li bir koleksiyoner tarafından 125 bin dolara (3,4 milyon lira) satışa çıktı. 

Modern fiziğin kurucusu Albert Einstein, din bilgisi öğretmeni Martha Munk'a Almanca olarak kaleme aldığı mektupta, Tanrı'nın evreni yaratmış olamayacağını ima eti.

Munk, Einsten’e "modern bir bilim insanın dünyanın daha yüce bir güç olan Tanrı tarafından yaratıldığı fikrini bilimsel bilgisiyle bağdaştırmasının mümkün olup olmadığını" sormuştu.

Einstein, 11 Nisan 1950 tarihli mektupta Munk'un sorduğu soruya cevaben u ifadeleri kullandı: 

Albert Einstein yazdı: Tanrı'nın evreni yaratmadığını savunduğu mektup 125 bin dolara satışta (Einstein kimdir?) - 3

"İncil'deki hikâyeler harfi harfine alındığı sürece, okuyuculardan ne tür bir inanç beklendiği açıktır.  Ancak Kutsal Kitap'ı sembolik olarak yorumlayacak olursanız, Tanrı'nın aslında bir şekilde insanlara benzeyen bir kişi (ve dolayısıyla bir ilah değil) olarak düşünülüp düşünülmeyeceği artık net değildir.

Bu durumda inançtan geriye orijinal anlamıyla ne kaldığını değerlendirmek zordur. Bununla birlikte, bilimsel düşünme konusunda az çok eğitim almış bir kişinin kozmosun dini yaratılışına (orijinal anlamda) yabancı olduğunu düşünüyorum, çünkü her şeye nedensel koşulsallık standardını uyguluyor. Bu, dini tutumu çürütmez ama belli bir anlamda onun yerine geçer ve onun yerini alır.”

New York, Brooklyn'den yazılan mektup, ABD'li The Raab Collection tarafından 125 bin dolar  fiyatla satışa çıkarıldı. Mektup Munk'ın torunlarından satın alındı ve daha önce satılmadı.