image

PeyamaKurd- Mela Mustafa Barzani’nin 1946 yılında Mahabad’dan, Sovyetler Birliği’ne geçişini konu alan ‘Kanlı Mahabad’dan Aras’ın Kıyılarına’ kitabı Avesta yayınlarından çıktı.

İtilat Gazetesi muhabiri Necefkuli Pısyan’ın cepheden izlenimlerini aktaran ve ilk basısı 2001 yılında yapılan “Kanlı Mahabad’dan Aras’ın Kıyılarına” adlı kitap genişletilmiş yeni baskısıyla Avesta Yayınları’ndan çıktı.

Mela Mustafa Barzani’nin 1946 yılında Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nn yıkılışının ardından İran güçleriyle savaşı ve 500 peşmerge ile Rojhılat’tan Sovyetler’e gidiş yolculuğunu anlatan “Kanlı Mahabad’dan Aras’ın Kıyılarına” adlı kitap Avesta Yayınları’ndan çıktı. Kitap Evdila Piştderi tarafından Türkçeye çevrildi.

Mahabad'da 1946 yılında kurulan ve şehrin adıyla özdeşleyen Kürdistan Cumhuriyeti, nam-ı diğer Mahabad Kürt Cumhuriyeti, aynı yılın sonlarında yıkıldı. Cumhuriyetin yıkılmasıyla birlikte bütün İran ordusu Rojhılat'a yığıldı. İran'la anlaşma yolunu seçen ancak yine de idam edilen Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed'in aksine, cumhuriyetin kuruluşunda önemli bir rol üstlenen Mela Mustafa Barzani İran ordusuna karşı direndi.

Dönemin önde gelen gazetelerinden “İttilat”ın muhabiri Necefkuli Pısyan, o dönem ordu birlikleriyle cepheye giderek savaş alanından haberler geçti. Nesnel olmasa da bu eşitsiz savaşı birçok boyutuyla gözler önüne serdi ve Mela Mustafa Barzani’nin 500 peşmergesiyle İran ordusuna karşı büyük bir direnme savaşı vererek Aras Nehrinden Sovyetlere geçmesiyle sonuçlanan “uzun yürüyüş”ünün ilk adımlarına tanıklık etti.

2004’te Erbil’deki bir patlamada hayatını kaybeden Şewket Şeyh Yezdin tarafından hazırlanan o dönemki olayların kronolojisi ve Mela Mustafa Barzani’yle birlikte savaşarak Aras Nehri’nden Sovyetler’e giden 500 peşmergenin isim listesi de kitaba eklendi.

Evdila Piştderi tarafından Türkçeye çevrilen kitap, 160 sayfadan oluşuyor.