image

PeyamaKurd - Mersin'in Aydıncık ilçesinde bulunan, kazı çalışmalarının 36 yıldır sürdüğü Kelenderis Antik Kenti'nde, bu sezonki kazılarda Roma dönemine ait tabanlar ve Helenistik döneme ait yoğun miktarda seramik bulundu.

İçerisinde Roma dönemine ait hamam, odeion (müzikal faaliyetlerin yapıldığı yer), bazilikal planlı kilise ve mozaiklerin bulunduğu Kelenderis Antik Kenti'nde kazı ve koruma çalışmalarının ardından bölgenin en geç 2 yıl içerisinde turizme açılması planlanıyor.

Kazı başkanı Mahmut Aydın, amaçlarının antik kentte Roma dönemine ait odeionu tamamen ortaya çıkarmak olduğunu dile getirerek bölgede koruma çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.

3 başlı Hekate figürü bulundu

Kazı çalışmalarında, odeionun arkasındaki taban altı dolgularında figür bulunduğunu aktaran Aydın, şöyle devam etti:

"Seramiklerin bulunduğu tabakadan 3 başlı Hekate figürü ele geçirildi. Yaklaşık 20 santimetre. 3 başı da tama yakın bir figür. Hekate kimdir ve Kelenderis'le ne alakası var diye baktığımızda, Muğla'da Lagina Antik Kenti'nde bir tapınağının olduğunu ve orada geçen bir yazıtta Hekate için 5 yılda bir düzenlenen yarışmalara katılan kentler arasında Kelenderis'in de sayıldığını biliyoruz.

Ayrıca Hekate kutsal alanına saygı gösteren, oraya saldırmayacağını belirten kentler arasında Kelenderis'in de olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı Hekate figürünün bu kazı alanında ele geçirilmesi anlamlıdır. Yaklaşık 2300-2400 yıllık eser, Helenistik döneme ait olduğunu değerlendiriyoruz."