image

PeyamaKurd- Kerkük Valisi Necmedîn Kerîm, Kerkük’ü satanların isimlerinin tarihin kara sayfasına yazıldığını ifade ederek, YNK’nin bu ihanetin üzerine gitmemekle ve üstünü örtmekle suçladı. Kerîm, 16 Ekim olayları ortaya çıkarılmadığı sürece YNK'nin hiçbir toplantısına katılmayacağını belirtti.

“Hangi sözler karşılığında olduğunu bilemem fakat Kerkük satıldı” ifadelerini kullanan Kerîm, “Kentte olanlar korkunç suçlar  tarih boyunca konuşulacak  diyerek, “Fuad Masum, televizyona çıkıp askeri müdahale hakkında ‘Yapılanlar yasal değildir, anayasaya aykırıdır’ demeliydi. O vakit belki parlamento onu görevden alacaktı ancak o tavrı ile tarih sayfalarında onurluca yerine almış olacaktı. Yapmadı çünkü anlaşılan mevki ve makamı onun için daha önemliydi” ifadelerini kullandı.

“YNK eğer taraftarları ve bedel ödeyen Peşmergelere önem verseydi, 16 Ekim olaylarını ciddi bir şekilde ele alır, soruşturur ve bu olayda parmağı olanları açığa çıkarırdı” diye konuşan Valis Kerîm “Bu olaya karışanlar ya ciddi miktarda para aldı ya da onlara bazı sözler verildi. Bu konular araştırılmalı ve açığa çıkarılmalıydı” sözlerini dile getirdi.