image

PeyamaKurd - Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) üyesi 3 kişiyi Rojava'nın (Batı Kürdistan) Efrin kentinde ÖSO’ya bağlı gruplar tarafından gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı.

Konuyla ilgili olarak Siyasi partilerden Pêşverû tarafından yapılan açıklamada, 3 Temmuz’dan bugüne kadar Efrin’de ÖSO’ya bağlı grupların, 3 parti üyesini gözaltına aldığı ifade edildi.

ÖSO tarafından gözaltına alınanların Hişmend Menan Şêxo, Abdulhamid Ahmed Süleyman ve Necib Muhammed Abdo olduğu belirtilen açıklamada, 3 ismin bir an önce serbest bırakılması talep edildi.

200 binden fazla göç

ÖSO’nun bağlı olduğu Türkiye’nin de uluslararası hukuka göre hareket etmesi gerektiği ifade edildiği açıklamada, Türkiye’nin ÖSO milislerinin hukuksuzluklarını engellemesi ve halkın yaşamını koruması gerektiğinin altı çizildi.

Söz konusu bölgede 21 Ocak’ta operasyonların başladığı, 18 Mart’ta da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO’nun, “Zeytin Dalı” operasyonu kapsamında girdiği Efrin bölgesinde 200 binden fazla kişi göç etmek zorunda kalmıştı. Geri dönmek isteyenler çeşitli engellemelerle karşılaştıkları için kaçak yollara başvurmak zorunda.

Bugüne kadar gözaltına alınan yaklaşık 50 Efrinli kadının ÖSO tarafından cezaevlerinde tutulduğu belirtiliyor. Efrin’de bulunan ÖSO üyelerinin sivil halka işkence yaparken çekilen görüntüler yayımlanmıştı.