image

PeyamaKurd - Irak'taki Ortak Operasyonlar Merkezi, ABD’nin bu ayın sonuna kadar muharip güçlerini Erbil’deki askeri üslerden ve Ayn el-Esed Askeri Üssü’nden çekeceğini duyurdu.

Bölgedeki ABD güçlerine yönelik Ortak Operasyonlar Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Irak Ortak Operasyonlar Merkezi Komutan Yardımcısı General Abdulemir Şemeri başkanlığındaki heyet, ABD’li mevkidaşı John Brinan başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.

Görüşmelerde, ABD ile Irak arasındaki stratejik diyalog anlaşmasının uygulanması konusuna ve yabancı muharip birimlerin rolüne dikkat çekildi.

"ABD, üslere lojistik destek vermeye devam edecek"

İki heyetin gerçekleştirdiği toplantı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplantı sonucu alınan karara göre, Ayn el-Esed Askeri Üssü ile Erbil’de bulunan askeri üslerdeki ABD muharip birimleri çekilecek. Uluslararası Koalisyon Komutanlığının üstteki temsili ve sorumluluk düzeyi subaylıktan tuğgeneralliğe yükseltilecek. ABD, söz konusu üslere lojistik destek vermeye devam edecek."

Öte yandan açıklamanın devamında , iki tarafın bu yılın sonuna kadar yabancı güçlerin danışmanlara dönüşümü konusunda değişiklik yapmak için müzakerelere devam etme kararı aldığı vurgulandı.