image

PeyamaKurd - Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini gerektiğini ifade eden ABD’nin Bağdat’taki Operasyon Odası Komutanı General Austin Renforth, işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, bu koordinasyon üzerinde çalışmalar sürdürdüklerini dile getirdi.

Irak’ta faaliyetler yürüten ABD’li General Austin Renforth konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bilmemiz gereken bir şey var; o da IŞİD’in Irak’ta halen bitmediğidir. Şu an Irak’ta bir boşluk var. IŞİD bu boşluktan faydalanıyor. Buna izin verilmemelidir” şeklinde konuştu.

Peşmerge’nin Irak ordusu ile işbirliğinin dışında başka sorunlarının da var olduğunu dile getiren Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, “Bunlardan bir tanesi bütçe sorunudur. Bu sorunun çözülmesi lazım! Ayrıca Peşmerge’nin Kürdistan idaresi dışındaki bölgelere dönmesi için çalışmalar yapılmalı. Peşmerge’ye ayrılacak yeni bütçe de bu çerçevede ele alınmalı” sözlerine yer verdi.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Kürdistan ile Irak hükümetlerinden açıklama beklediklerini de belirterek, “Ondan sonra aramızdaki sorunların çözümü için heyetlerimiz bir araya gelerek diyaloglar geliştirecekler” dedi.