image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Bakanı'nın Erbil ziyaretine ilişkin ABD'nin Kürdistan Bölgesi ile ortaklığını vurgulayan bir açıklama yaptı.

Dün rak'ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, Bağdat ziyaretinin ardından Kürdistan Bölgesine gelerek burada Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

KDP Başkanı Mesud Barzani ile görüşme fırsatı bulduğunu ve desteğinden dolayı şükranlarını ifade ettiğini söyleyen ABD Savunma Bakanı, Kürdistan Bölgesi'ne ve bölgeye barış, istikrar ve refahın geri gelmesi istediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Austin, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

ABD Savunma Bakanı, Irak güvenlik güçleri ile Peşmerge güçlerinin yeteneklerini geliştirmek için ABD kuvvetlerinin Irak hükümetinin daveti üzerine Irak'ta kalacağını vurguladı.

ABD Savunma Bakanı mesajında, Kürdistan Bölgesel Yönetimi liderlerinin Peşmerge Bakanlığı'nın reform sürecinin uygulanmasına ve Peşmerge Bakanlığı'nın Kürdistan Bölgesi'nde belirlenen Peşmerge güçlerini ilerletme, birleştirme ve profesyonelleştirme taahhüdüne vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi'nin istikrarına yönelik tehditler hakkında açıklama yapan Lloyd J. Austin, İran'ın sınır ötesi saldırılarını kınadı ve Erbil ile Bağdat arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.