image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı, Kürdistan'da siyasi tarafların aralarında anlaşmaya varamadığı, Irak’ta ise iki büyük Şii siyasi taraf Sadr Hareketi ve Koordinasyon Çerçevesi’nin büyük bir çıkmaza girdiği uyarısında bulundu.

ABD’nin Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Barbara Leaf yaptığı açıklamada, Iraklı siyasi partilerin liderleri ile durdurulan hükümet kurma aşamasında müdahale etmelerini talep ettiklerini fakat bu talebe olumlu bir dönüş alamadıklarını dile getirdi. 

Leaf sözlerine şunları da ekledi, Irak’taki siyasi tarafların bir parçası olan Kürdistan’daki siyasi partiler arasında da siyasi çıkmaz var.

“Hükümet 10 aydan fazladır kurulamadı”

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan erken genel seçimlerin üzerinden 10 aydan aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen hükümet henüz kurulamadı.

Parlamentodaki Kürdistan partileri ise ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemiş değil. Adaylık konusunda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ortak bir aday belirleme konusunda bir uzlaşmaya varılmadı.

Bağdat’ta ise Irak’ın iki büyük Şii siyasi tarafı Sadr Hareketi ile Koordinasyon Çerçevesi Başbakan adayı konusunda uzlaşma oluşmadı.

Parlamentodan çekilen Sadr Hareketi taraftarları Koordisnasyon Çerçevesi’nin başbakanlığa aday gösterdiği Muhammed Şiya Sudani’yi 1 Ağustos’tan itibaren protesto ediyor.