image

PeyamaKurd - Erbil’den bir heyetinden de katıldığı ABD-Irak stratejik görüşmeleri hakkında konuşan Beyan Sami Abdurrahman önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’den Covid-19’la mücadele ihtiyaçlarının Kürdistan Bölgesi için temin edilmesini istediklerini söyleyen Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ABD Temsilcisi Beyan Sami Abdurrahman, Washington’daki stratejik görüşmelerde ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne direkt yardımları kabul etmediğini, ABD'nin gerekli olan yardımı Bağdat üzerinden göndereceğini belirtti.

Beyan Sami Abdurrahman K24’e yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin ABD-Irak Stratejik Diyaloğu’na katılmasının çok önemli olduğunu kaydederek, “Stratejik diyalog süreci 1 yıldır devam ediyordu. Görüşmeler 4 turda yapıldı. Kürdistan Bölgesi heyeti her 4 tura da katıldı” bilgisini paylaştı.

“Kürdistan Bölgesi’nin sesi ve görüşlerinin dinlenmesi önemli, biz Irak’ın bir parçasıyız ve kendi görüşlerimiz var” diyen Beyan Sami Abdurrahman ABD’nin bölgeye yapacağı Kovid-19 yardımları hakkında ise, yardımların Birleşmiş Milletler (BM) veya Bağdat yoluyla geldiğini, ABD’lilerin tüm ihtiyaçları Bağdat yoluyla Kürdistan Bölgesi’ne ulaştıracaklarını bildirdiğini ifade etti.