image

PeyamaKurd- BBC Türkçe servisinin sorularını yanıtlayan görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Hendekler olayının içinde biri değilim. İlk günden de bunun doğru olmadığını, belki ilk defa Kürt siyaset içinde dile getiren bir insanım" dedi.

Türkiye İçişler Bakanlığı tarafından iki kez görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk; Sur, Cizre ve Nusaybin başta olmak üzere, birçok ilçede kazılan hendeklerin ve bu bölgelerdeki çatışmaların yanlış olduğunu vurguladı.

Türk, "Hendekler olayının içinde biri değilim. İlk günden de bunun doğru olmadığını, belki ilk defa Kürt siyaset içinde dile getiren bir insanım. Büyük tahribatlar meydana geldi. O tahribatların sürece önemli etkisi olmuştur. Siyasetin bu kadar acımasızca yürütülmesinde etkili olmuştur" ifadelerini kullandı.

Tecrübeli siyasetçi PKK ile hiçbir bağlantısının olmadığını, bu konuda muhattabın kendisi olmadığını, yıllardır şiddet değil, demokratik siyaset zeminini savunduğunu vurguladı.

“Büyük tahribatlar meydana geldi ve belki de bu tahribatların siyasete etkisi olmuştur. Siyasetin bu kadar acımasızca geçmesine etkisi olmuştur” diyen Türk kayyum siyasetini de şu sözlerle eleştirdi:

“Erdoğan’ın geldiği çizgi uygulamalarından da görülüyor ki 2001’deki çizgi olarak görülmüyor. Daha önce demokratik konuşmaları var. Halk tarafından seçilenler halkın iradesidir dedi ancak şimdi çok farklı bir pratik içerisinde.”